Люди щодня зазнають впливу нітратів, адже ці речовини надто тісно пов’язані з нашою життєдіяльністю. Нітрати, або солі азотної кислоти, містяться в грунті, питній воді, повітрі, є хімічними складниками рослин та продуктами обміну живих організмів.
Проте не варто відразу панікувати, адже концентрація вмісту нітратів і нітритів має свій діапазон. Він може коливатися від безпечного для людини рівня, до такого, що становить значну загрозу для її здоров’я.
Купуючи овочі, варто вивчати підтвердження їх походження, якості і безпечності. Або самостійно вимірювати ці показники з допомогою нітрат-тестера. Якщо ж ви власноруч вирощуєте овочі, фрукти чи зелень – не надто захоплюйтесь азотовмісними добривами.
Нітратомір призначений для оцінки вмісту нітратів у свіжих овочах і фруктах в домашніх умовах. Компактний розмір та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс забезпечують простоту його використання і дозволяють швидко проводити тестування й відрізняти корисні продукти від небезпечних.
Нітрати – це солі. В рідкому середовищі вони розпадаються на іони, що підвищують здатність рідини пропускати електричний заряд – цією фізичною закономірністю скористались виробники нітратомірів і наділили їх опцією вимірювання електропровідності продуктів харчування.
У кожної рослини свій нітратний поріг. Тому, увімкнувши пристрій, потрібно спочатку вибрати зі списку категорію і назву продукта, який ви хочете перевірити. Тестер нітратів дозволяє проводити аналіз більше тридцяти найменувань: абрикос, персик, полуниця, диня, грунтовий і тепличний огірок, банан, паприка, тепличний і грунтовий помідор, кабачок, хурма, яблуко, цибуля, свіже м'ясо, морква, картопля, баклажани, рання і пізня капуста, чорна редька, салат, буряк, редис, зелень… Експрес-вимірювання триває всього кілька секунд і проводиться за простим алгоритмом:
Зелений рівень означатиме, що все добре. Помаранчевий – їсти продукт можна, але небагато. Червоний – виберіть для свого салату щось інше.
Існують три методи вимірювання рівня нітратів у продуктах – лабораторні, експрес-тести і з допомогою побутових портативних пристроїв.
Лабораторні нітратоміри живляться від мережі і є професійним високоточним обладнанням.
Експрес-тести – спеціальні смужки, що здатні визначити приблизну концентрацію нітратів. Виробники переконують, що досліджувати експрес-методом можна овочі, фрукти та м’ясо. Проте, традиційною сферою його застосування є перевірка води.
Побутові нітратоміри призначені для використання звичайними користувачами. Їх ключова особливість – зручність, компактність, простота. Такі нітрат-тестери працюють від батареї, тривалість безперервної роботи якої може досягати 60 год.Заряджаються вони як звичайний телефон.
Окремо вирізняють еко-тестери, які, попри функцію нітрат-визначника, містять також дозиметр та вимірюють рівень радіації. Прилад потрібно ввімкнути у приміщенні аби дізнатись радіаційний рівень і порівняти його з нормою, закладеною в пам’ять ґаджета.
Окрім рівня нітратів, пристрій вміє вимірювати радіаційний фон та працювати у температурних умовах від -20 до +60 градусів.
Всім, хто піклується про своє самопочуття та здоров’я рідних, цей прилад неодмінно знадобиться. Вибирайте харчові продукти з відповідальністю, перевіряйте їх на вміст шкідливих речовин. А нітрат-тестер для цього важливого завдання ви можете знайти на нашому сайті